Reklama

Chrześcijanin, czyli...

Chrześcijanin, czyli...

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Mówią świadkowie, że słowa ut unum sint były ostatnimi wypowiedzianymi przez Jana XXIII, wielkiego rzecznika zjednoczenia chrześcijan. Czasem umyka nam fakt, że kard. Karol Wojtyła przyjął właśnie imiona Jana i Pawła - dwóch poprzedników, papieży Soboru Watykańskiego II. W połączeniu tych imion zawarł program własnego pontyfikatu: kontynuację Vaticanum Secundum. Jednym zaś z istotnych rysów tamtego Soboru było włączenie Kościoła katolickiego w ruch ekumeniczny.
E

Ekumenizm pierwotnie zrodził się w środowisku protestanckim; organizacyjny kształt przybrał dzięki powołaniu Światowej Rady Kościołów. Kościół katolicki wprawdzie nie przystąpił do Rady, przyjął natomiast z nią wspólną teologiczną formułę: modlimy się i dążymy do jedności, której chce Chrystus.

Przed Soborem katolicy mówili: zgoda, pojednajmy się, ale to znaczy, że wy wracacie do nas - na naszych warunkach. Przełomu dokonał dopiero Jan XXIII. Dzięki niemu dziś modlimy się o taką jedność, której chce Chrystus, albowiem rozłam obciąża jako grzech wszystkie wyznania i Kościoły. Dlatego pierwszym warunkiem przystąpienia do ruchu ekumenicznego jest uznanie własnych win i wezwanie do odnowy w duchu Ewangelii. To ważne: nie chodzi o to, żeby bez końca pławić się w poczuciu winy. Świadomość popełnionego zła ma prowadzić chrześcijanina do nawrócenia, czyli przemiany...

6666

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]