Reklama

Ładowanie...

Chasydzka bajka

21.10.2016
Czyta się kilka minut
Skrucha nie jest za morzami. Nie jest w wyższym świecie. Jest czymś na wyciągnięcie ręki.
K

Każdy może ją okazać, co nie znaczy, że jest łatwa i że wystarczy przed Jom Kipur napisać na Facebooku kilka ogólników, że przepraszam, że proszę o wybaczenie. Czym ona jest, pięknie objaśnia twórca chasydyzmu Baal Szem Tow, Pan Dobrego Imienia. W spadku zostawił srebrną papierośnicę, dwa świeczniki, tałes i skórzany woreczek z tytoniem.

Zostawił też opowieści, są od wieków powtarzane i rozwijane. Opowieści mają postać bajek przeznaczonych nie tylko dla zasypiających dzieci. Beszt (Pan Dobrego Imienia) przywołuje obraz rozjaśnionego pałacu, który jest widoczny z oddali. Wiele osób rusza w drogę, by stanąć u jego wrót. Otaczają go pierścienie murów. Słychać głosy dzikich zwierząt. Nawet jeśli wędrowiec pokona pierwsze mury, ukazują mu się ryczące lwy i straszne niedźwiedzie, znane Besztowi z południowych Karpat. Gdy tylko udaje się wędrowcowi pokonać te przeszkody, widzi...

3118

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]