Reklama

Całkowanie szpitali, czyli przyszłość sieci

Całkowanie szpitali, czyli przyszłość sieci

13.03.2018
Czyta się kilka minut
„Pacjent powinien być prowadzony za rękę od opieki podstawowej, przez specjalistyczną, po szpital” – stwierdził minister zdrowia ­Łukasz Szumowski, zapowiadając przedstawienie w lipcu propozycji zmian w sieci szpitali.
5

594 szpitale, które przez gęste sito kwalifikacji weszły do sieci, mają zagwarantowany tzw. ryczałt z NFZ. Reforma – według Konstantego Radziwiłła – „przywracała placówkom misję publiczną”: odtąd szpitale miały już się nie skupiać tylko na najlepiej wycenianych procedurach.

Jak placówki sobie radzą z nowym sposobem rozliczeń? Z niezwykle skomplikowanego wzoru na ryczałt wynika, że aby utrzymać poziom finansowania, placówka musi zmieścić się w widełkach 98–102 proc. wykonania. Cel udało się osiągnąć 40 proc. szpitali. 34 placówkom grozi natomiast drastyczne zmniejszenie finansowania, a nawet likwidacja. Były szef NFZ Andrzej Sośnierz uważa, że w tym systemie pacjent idzie za pieniędzmi, a nie odwrotnie – a więc szpitale niechętnie będą się zajmowały przypadkami tzw. kosztochłonnymi. Szumowski zdaje się brać to pod uwagę. Pytanie, czy zmiany uda się zrealizować w ramach radziwiłłowskiej sieci, czy też system czeka kolejna rewolucja. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]