Reklama

Siedem mitów o mózgu

Siedem mitów o mózgu

05.09.2016
Czyta się kilka minut
Czy wykorzystujemy tylko 10 proc. możliwości mózgu? Jakie znaczenie ma jego wielkość? Mity o mózgu fałszują rzeczywistość – mówią jednak wiele o tym, jak sobie siebie wyobrażamy.
il. Jacek Gawłowski
il. Jacek Gawłowski
Z

Złożony z około 86 mld neuronów ludzki mózg to „centrum dowodzenia”, które odpowiada za nasze funkcjonowanie, odczuwanie emocji, podmiotowość i świadomość. Ale droga do wiedzy o nim była wyboista. Gdy w 1837 r. czeski anatom Jan Evangelista Purkyně odkrył neuron, biolodzy rozumieli już, że żywe organizmy składają się z komórek. Powszechny był jednak pogląd, że mózg jest raczej jednolitą substancją, a nie tworem złożonym z anatomicznych cegiełek. Dopiero w 1878 r. hiszpański badacz Santiago Ramón y Cajal, wykorzystując metodę Włocha Camilla Golgiego, wykazał, że mózg zbudowany jest z neuronów.

Długo sądzono, że w dorosłym mózgu może zachodzić tylko obumieranie komórek, ale nie pojawiają się nowe neurony. Zaledwie kilkanaście lat temu okazało się, że neurogeneza zachodzi także w strukturach dorosłego mózgu, choć nie jest tak spektakularna jak w czasie rozwoju zarodkowego....

24031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mit mitowi "nie-równy" ;) chciałoby się powiedzieć. Mitologie zawierają istotną treść, przeszły jednak długą drogę w rodzaju tzw głuchego telefonu i stąd trudność odsupełkować ten sznurek łączności, który, jak każdy widzi, jest tylko sznurkiem z supełkami, artefaktem róznego użytku. Swoją drogą, bardzo interesującyartykuł.

Do autora mam taką małą prośbę na przyszłość (być może do spełnienia). Myślę że warto zająć się mitami związanymi z DNA, kształtują/nie/kształtują nasze życie, wpływ środowiska zewnętrznego, osławiona "dziedziczność genetyczna" (nie)podatność na choroby, i ewentualnie w jakim stopniu? Myślę że mimo powszechności informacji, jest zbyt mało informacji w tymże temacie. Tu mit rozbija się z mitem… czołowo.

Obawiam się, że do tekstu wkradł się mit na temat mitu: "W jednym z wywiadów takie zdanie wygłosił sam Albert Einstein, przekonany, że odpowiednie ćwiczenia mogą wyzwolić niewykorzystany, drzemiący w mózgu potencjał." Ta wypowiedź prawdopodobnie błędnie przypisywana jest Einsteinowi. Historia tych dziesięciu procent jest też nieco dłuższa i choć nie możemy mieć pewności jak było, to warto ją prześledzić ponieważ mówi coś też o historii psychologii. Zupełnie dobre podsumowanie znajdziemy na anglojęzycznej Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Ten_percent_of_the_brain_myth

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]