Reklama

Ładowanie...

Siedem mitów o mózgu

05.09.2016
Czyta się kilka minut
Czy wykorzystujemy tylko 10 proc. możliwości mózgu? Jakie znaczenie ma jego wielkość? Mity o mózgu fałszują rzeczywistość – mówią jednak wiele o tym, jak sobie siebie wyobrażamy.
il. Jacek Gawłowski
il. Jacek Gawłowski
Z

Złożony z około 86 mld neuronów ludzki mózg to „centrum dowodzenia”, które odpowiada za nasze funkcjonowanie, odczuwanie emocji, podmiotowość i świadomość. Ale droga do wiedzy o nim była wyboista. Gdy w 1837 r. czeski anatom Jan Evangelista Purkyně odkrył neuron, biolodzy rozumieli już, że żywe organizmy składają się z komórek. Powszechny był jednak pogląd, że mózg jest raczej jednolitą substancją, a nie tworem złożonym z anatomicznych cegiełek. Dopiero w 1878 r. hiszpański badacz Santiago Ramón y Cajal, wykorzystując metodę Włocha Camilla Golgiego, wykazał, że mózg zbudowany jest z neuronów.

Długo sądzono, że w dorosłym mózgu może zachodzić tylko obumieranie komórek, ale nie pojawiają się nowe neurony. Zaledwie kilkanaście lat temu okazało się, że neurogeneza zachodzi także w strukturach dorosłego mózgu, choć nie jest tak spektakularna jak w czasie rozwoju zarodkowego....

24031

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]