Reklama

Był ludzkim biskupem

Był ludzkim biskupem

01.03.2011
Czyta się kilka minut
Chciałbym zatrzymać się przy początku społecznej działalności Józefa Życińskiego jako księdza i profesora.
P

Po habilitacji w 1980 r. trafił na Papieski Wydział Teologiczny, który rok później stał się Papieską Akademią Teologiczną. Była to jedyna w Polsce uczelnia nielegalna, choć jawna. Jawna, bo nikt nie ukrywał, że istnieje, i że została powołana w ramach struktur kościelnych. Natomiast nie posiadała legalizacji komunistycznych władz. Bardzo to była ciekawa sytuacja. Gnieździliśmy się w różnych miejscach w Krakowie, m.in. w pomieszczeniach dawnego klasztoru ojców augustianów na Kazimierzu, także w pomieszczeniach w okolicy kurii. Bardzo piękne, trudne czasy.

Ksiądz profesor Józef Życiński był bardzo uczynnym, sprawnym profesorem PAT-u - nie tylko twórczym naukowo, ale także świetnym jako organizator. Dość wspomnieć wieloletnią współpracę z ks. prof. Michałem Hellerem. Z drugiej strony działał tu w szlachetnych porywach swej misji i głębi wypowiadanych myśli ks....

2935

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]