Reklama

Ładowanie...

Byki i autonomia

03.08.2010
Czyta się kilka minut
Katalończycy nie chcą już oglądać korridy, walk byków uważanych za jeden z symboli Hiszpanii. Decyzję o zakazie walk, który zacznie obowiązywać od 2012 r., podjął 28 lipca Parlament Katalonii.
G

Głosowanie poprzedziła zażarta dyskusja, w której obrońcy praw zwierząt epatowali przeciwników zdjęciami zalanych krwią i udręczonych zwierząt, a miłośnicy korridy mówili o wielowiekowej tradycji i sztuce, jaką jest pojedynek człowieka i zwierzęcia, oraz o tym, że na arenie byk umiera z większą godnością niż w rzeźni. Lista argumentów jest długa, a dyskusja jeszcze potrwa, bo Katalonia jest jedynym regionem kontynentalnej Hiszpanii, który wprowadził zakaz, a walki nadal będą odbywały się w innych miejscach, również za granicą: we Francji i krajach Ameryki Łacińskiej.

Przypadek kataloński jest jednak wyjątkowy, ponieważ sprawa korridy tu zyskała poziom polityczny. Katalonia zawsze podkreślała swą odrębność, a kilka tygodni temu po niekorzystnej dla regionu decyzji hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego (podważył on m.in. używanie w statucie regionu określenia...

1693

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]