Reklama

Burza przed Synodem

Burza przed Synodem

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Filipiński kardynał Luis Antonio G. Tagle, znawca II Soboru Watykańskiego, twierdzi, że znowu powiało jego duchem.
I

Istotnie: trudno nie zauważyć pewnych analogii, choć istnieją również różnice. Synod biskupów to nie sobór – ma charakter doradczy, na soborze zaś kolegium biskupów wykonuje swą władzę w całym Kościele. Nie znaczy to, że synod nie ma wpływu na rządy Kościołem. Jego dokumenty, podpisane przez papieża, są wyrazem kolegialności w Kościele, a szybkość realizacji przez Franciszka postulatu III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów (5–9 października 2014) o uproszczeniu procedur orzekania nieważności małżeństwa okazała się dla niektórych wręcz zaskakująca. Narzekano np. na brak wcześniejszej debaty i konsultacji, choć papieska decyzja była właśnie owocem kolegialnej refleksji synodalnej.

Jak mówiono o Soborze, tak można powiedzieć i o zbliżającym się zgromadzeniu synodalnym (4–15 października 2015), że już istnieją dwa Synody: jeden – wytwór medialnej wyobraźni, drugi – realny...

4006

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]