Reklama

Bryan Ferry, „Dylanesque"

Bryan Ferry, „Dylanesque"

20.03.2007
Czyta się kilka minut
E

Elegancja - to pierwsze słowo, jakie przychodzi na myśl podczas słuchania albumu "Dylanesque". Oczywiste, gdy pomyśli się o Brya­nie Ferrym; zaskakujące, jeżeli weźmie się pod uwagę, że płyta ta to zbiór coverów Boba Dylana.

Nie jest to pierwsze spotkanie ekslidera Roxy Music z twórczością amerykańskiego barda. Już w 1973 r. nagrał własną, dość perwersyjną wersję "A Hard Rain's A-Gonna Fall"; apokaliptyczna pieśń przerobiona została na glamrockową piosenkę w stylu ówczesnej twórczości Ferry'ego. Od tamtej pory sporo się jednak zmieniło.

Zastąpienie arcycharakterystycznego głosu Dylana równie łatwo rozpoznawalnym, ale krańcowo odmiennym wokalem Ferry'ego - miękkim tenorem o charakterystycznym wibrato - szokuje tylko przez pierwsze sekundy. W sposobie śpiewania autora "Avalon" nie ma już teatralnej emfazy; Ferry nadal potrafi zabrzmieć niezwykle...

3456

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]