Reklama

Ładowanie...

Bryan Ferry, „Dylanesque"

20.03.2007
Czyta się kilka minut
E

Elegancja - to pierwsze słowo, jakie przychodzi na myśl podczas słuchania albumu "Dylanesque". Oczywiste, gdy pomyśli się o Brya­nie Ferrym; zaskakujące, jeżeli weźmie się pod uwagę, że płyta ta to zbiór coverów Boba Dylana.

Nie jest to pierwsze spotkanie ekslidera Roxy Music z twórczością amerykańskiego barda. Już w 1973 r. nagrał własną, dość perwersyjną wersję "A Hard Rain's A-Gonna Fall"; apokaliptyczna pieśń przerobiona została na glamrockową piosenkę w stylu ówczesnej twórczości Ferry'ego. Od tamtej pory sporo się jednak zmieniło.

Zastąpienie arcycharakterystycznego głosu Dylana równie łatwo rozpoznawalnym, ale krańcowo odmiennym wokalem Ferry'ego - miękkim tenorem o charakterystycznym wibrato - szokuje tylko przez pierwsze sekundy. W sposobie śpiewania autora "Avalon" nie ma już teatralnej emfazy; Ferry nadal potrafi zabrzmieć niezwykle...

3456

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]