Reklama

"Tylko Dylan"

"Tylko Dylan"

22.05.2005
Czyta się kilka minut
W latach 80. symbolem wokalnej wiarygodności był Ryszard Riedel, a jego żeński odpowiedniki - Martyna Jakubowicz. Gdyby zaś jej wkład w stworzenie definicji śpiewającej kobiety ograniczyć tylko do Kołysanki dla misiaków i W domach z betonu nie ma wolnej miłości, można uznać, że Jakubowicz mocno zawyżała poziom. Słuchając jej, wierzyło się, że śpiewa istota myśląca, nie neurotyczna licealistka przed pierwszą randką.
N

Na najnowszej płycie Martyny Jakubowicz mamy do czynienia z supergrupą, zespołem akompaniującym jest bowiem Voo Voo, formacja, którą spośród dziesiątek rockowych bandów wyróżnia fakt, iż muzycy znają swoje miejsce, wiedzą, jakie dźwięki grać, i potrafią się bawić. Świetną robotę wykonał z nimi Bartek Straburzyński - aranżer i producent płyty - który z mruczanek Dylana wydobył klarowne melodie. Również tłumaczenia tekstów, autorstwa Andrzeja Jakubowicza i Michała Kłobukowskiego, są lekkie, śpiewne i bezpretensjonalne.

Tym bardziej szkoda, że od strony wokalnej “Tylko Dylan" to oscylowanie między poczuciem wewnętrznej prawdy a próbą mierzenia się z oryginałem. Posunięciem chybionym jest, jak się zdaje, umieszczenie na początku piosenki “Pukam do nieba bram" (Knockin on the heaven’s door), genetycznie przypisanej głosom męskim, zdartym i pełnym rezygnacji....

1900

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]