Reklama

Ładowanie...

Brudny atrament

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Marian Pilot oddał opowieść w ręce narratora-sowizdrzała, który za nic ma ludzkie i boskie porządki, także językowe. Jego "saga złodziejska" stawia nas jednak wobec pytań zasadniczych: o moralność sztuki, o naszą tożsamość i o to wszystko, co dziś obejmujemy słowem "rozrachunek". Karkołomna decyzja zaowocowała świetną literaturą.
L

Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, ufundowanej przez "Gazetę Wyborczą" i Fundację Agory, został Marian Pilot za powieść "Pióropusz", opublikowaną przez Wydawnictwo Literackie. W tym roku nagrodę przyznano po raz piętnasty, wśród siódemki finalistów konkursu byli m.in. nasi autorzy, Wojciech Nowicki i Andrzej Stasiuk. O wyborze zwycięzcy zdecydowało jury w składzie: Grażyna Borkowska (przewodnicząca), Edward Balcerzan, Przemysław Czapliński, Tomasz Fiałkowski, Jan Gondowicz, Inga Iwasiów, Adam Pomorski, Iwona Smolka i Joanna Tokarska-Bakir.

Już po odebraniu nagrody Nike pisarz wyznał skromnie, że jest twórcą leniwym: publikuje książki co 10 lat i dlatego czytelnicy i krytycy łatwo o nim zapominają. To nie do końca prawda, bo w ostatniej dekadzie Pilot opublikował aż trzy prozatorskie książki, w tym bardzo ciekawy tom opowiadań "Na odchodnym" (2002...

7163

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]