Reklama

Brudny atrament

Brudny atrament

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Marian Pilot oddał opowieść w ręce narratora-sowizdrzała, który za nic ma ludzkie i boskie porządki, także językowe. Jego "saga złodziejska" stawia nas jednak wobec pytań zasadniczych: o moralność sztuki, o naszą tożsamość i o to wszystko, co dziś obejmujemy słowem "rozrachunek". Karkołomna decyzja zaowocowała świetną literaturą.
L

Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, ufundowanej przez "Gazetę Wyborczą" i Fundację Agory, został Marian Pilot za powieść "Pióropusz", opublikowaną przez Wydawnictwo Literackie. W tym roku nagrodę przyznano po raz piętnasty, wśród siódemki finalistów konkursu byli m.in. nasi autorzy, Wojciech Nowicki i Andrzej Stasiuk. O wyborze zwycięzcy zdecydowało jury w składzie: Grażyna Borkowska (przewodnicząca), Edward Balcerzan, Przemysław Czapliński, Tomasz Fiałkowski, Jan Gondowicz, Inga Iwasiów, Adam Pomorski, Iwona Smolka i Joanna Tokarska-Bakir.

Już po odebraniu nagrody Nike pisarz wyznał skromnie, że jest twórcą leniwym: publikuje książki co 10 lat i dlatego czytelnicy i krytycy łatwo o nim zapominają. To nie do końca prawda, bo w ostatniej dekadzie Pilot opublikował aż trzy prozatorskie książki, w tym bardzo ciekawy tom opowiadań "Na odchodnym" (2002...

7163

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]