Reklama

Brońmy Lecha

Brońmy Lecha

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Lech Wałęsa to symbol. Nasza wizytówka wobec świata. Nie o prezydencie Aleksandrze Kwaśniewskim, za którego kadencji Polska znalazła się w NATO i Unii Europejskiej, ale właśnie o elektryku ze Stoczni Gdańskiej będą przede wszystkim wspominać podręczniki historii. Urodziłem się w 1979 r. - jestem więc młodym człowiekiem, dla którego Wałęsa to symbol obalenia poprzedniego ustroju (PRL pamiętam, bo choć nigdy niczego mi nie brakowało, nie zapomnę kolejek za chlebem, kartek na mięso i benzynę oraz powszechnego zmęczenia ludzi, “bo lepiej już nie będzie"). Wałęsa stał na czele związku “Solidarność", który doprowadził do zmian w kraju. Ale pamiętam też “wojnę na górze", jego butę, arogancję i niezrozumiałe czasem wypowiedzi. Myślę jednak, że Lech Wałęsa jest taki jak my, Polacy. Uosabia nasze narodowe wady. Przykro mi, że niektóre środowiska próbują w haniebny sposób atakować Wałęsę, nazywając go “agentem". Nie pomaga wyrok sądu lustracyjnego z 2000 r. ani przyznanie pierwszemu przewodniczącemu “S" kilka tygodni temu statutu pokrzywdzonego w IPN. Co ma się jeszcze wydarzyć, aby Wałęsę uznano w końcu za tego, kim rzeczywiście był?
W

W obronie Wałęsy powinno stanąć moje pokolenie. Nie pozwólmy bezpodstawnie atakować tych, dzięki którym dzisiaj możemy żyć w wolnym, bezpiecznym kraju, z możliwością podróżowania po świecie bez ograniczeń. Polska ma wady, tak jak każdy kraj przechodzący proces transformacji. Nie zapominajmy jednak, że to elektryk ze Stoczni Gdańskiej jest architektem tych historycznych zmian. Brońmy Lecha!

ŁUKASZ CZYŻ (Olkusz, woj. małopolskie)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]