Reklama

Boje Flawiuszowe w Polsce

Boje Flawiuszowe w Polsce

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Kiedy żegnaliśmy znakomitego uczonego, Jana Radożyckiego, zmarłego 19 lipca 2003 roku, stanęło mi w pamięci wielkie dzieło spolszczenia Józefa Flawiusza. Ono jest największą jego chwałą, a dramatyczne okoliczności naszych czasów sprawiły, że i ja miałem w bojach Flawiuszowych niejaki udział.
W

W ciężkich latach przed “Październikiem", kiedy “Tygodnikowi Powszechnemu" nie dano się ukazywać i kiedy miałem “wilczy bilet" i na Uniwersytecie Warszawskim, i we wszelkich innych miejscach pracy, bezcenną rzecz zrobił dla mnie wspaniały biblista, ksiądz Eugeniusz Dąbrowski, gdy mnie zatrudnił. Dał mi zadanie tłumaczenia z greki największego tekstu Flawiusza, “Antiquitates Judaicae", które nazwaliśmy po polsku “Dawne dzieje Izraela". Miałem przewspaniałą i zaszczytną pracę, a zarazem możność egzystencji materialnej Rzeczy patronowała Księgarnia św. Wojciecha.

Kiedy zaś po wielkim “Październiku" 1956 wznowiono “Tygodnik Powszechny" i tam mnie wołały nowe zadania, ksiądz Dąbrowski posunął się tak daleko w swojej lojalności, że zwolnił mnie z trudów Flawiuszowych. Zdążyłem przetłumaczyć trzynaście ksiąg, a całość ma ich dwadzieścia. Zwalniając mnie, nasz wielki...

2119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]