Reklama

Bóg dotknął jego strun głosowych

Bóg dotknął jego strun głosowych

14.09.2007
Czyta się kilka minut
"Tygodnik Powszechny": - Czy Luciano Pavarotti był rzeczywiście wybitnym śpiewakiem?
W

Wiktor Aleksander Brégy: - Co do tego nie ma żadnych wątpliwości: był bardzo wybitnym śpiewakiem, specjalizował się głównie w repertuarze włoskim - od Belliniego do Pucciniego, do którego optymalnie pasowała zarówno jego osobowość artystyczna, jak przede wszystkim możliwości głosowe. W latach 70. i na początku 80. stworzył tu rzeczywiście wielkie kreacje, dzięki którym stał się wręcz symbolem wielkiego śpiewaka operowego naszych czasów. Taki był w "Tosce", "Rigoletcie", "Cyganerii", zwłaszcza kiedy współpracował z wybitnymi partnerami, jak choćby z Mirellą Freni, z którą łączyły go zresztą wyjątkowe więzy przyjaźni. Jego domeną były role nieco lżejsze, nie na przykład Radames w "Aidzie", bo nie był tak zwanym "tenorem bohaterskim". Pod koniec życia jego głos trochę ściemniał, wcześniej był jasny, swobodny i przejrzysty. Jak sam powtarzał, "Pan Bóg dotknął...

10475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]