Reklama

Bociany tu już nie przylecą

Bociany tu już nie przylecą

19.07.2011
Czyta się kilka minut
Spór o ziemię w mazurskich Nartach rozdrapał dawne rany. Jakby emigracja późnych przesiedleńców do Niemiec była zatrutym ziarnem, które wykiełkowało dopiero teraz.
Agnes Trawny przed spornym domem w Nartach, lipiec 2011 r. / fot. Michał Olszewski
S

Sprawa Agnes Trawny to najgłośniejszy przypadek sporu o mienie tzw. późnych przesiedleńców, czyli właścicieli terenów na "Ziemiach Odzyskanych", którzy w latach 70. i 80. wyjechali do Republiki Federalnej Niemiec.

Szacuje się, że tylko z Warmii i Mazur wyjechało wówczas niemal 200 tys. osób, które mieszkały tu przed II wojną światową i były wówczas obywatelami Niemiec, a po 1945 r. zostały uznane przez władze PRL za Polaków - i dlatego nie zostały objęte przymusowym wysiedleniem ludności niemieckiej - ale 30-40 lat później, gdy możliwe stały się legalne wyjazdy z PRL do RFN, uznały się za Niemców i podjęły starania o wyjazd; podobne zjawisko dotyczyło Górnego Śląska (wedle zachodnioniemieckiego prawa obywatelstwo RFN przysługiwało im automatycznie, jako byłym obywatelom III Rzeszy lub jako ich potomkom).

Teraz, po latach, mogą...

15739

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]