Nowe oko na Wszechświat
Nowe oko na Wszechświat

Istnienie fal grawitacyjnych Albert Einstein przepowiedział równo sto lat temu, w kilka miesięcy po opublikowaniu swojej ogólnej teorii względności. Fale pojawiły się jako efekt założenia, że płaska czasoprzestrzeń jest delikatnie zaburzona przez dygocące masywne ciało. Powstaje wówczas czasoprzestrzeń pofalowana niczym powierzchnia wody, choć fale te są niezwykle delikatne. Tak że ich wykrycie wydawało się wręcz nierealne. Jeszcze w latach 50. debatowano, czy ma to w ogóle fizyczne znaczenie – nie było np. jasne, czy fale grawitacyjne mogą przenosić energię.
W ciągu następnych kilkunastu lat uczeni tacy jak Felix Pirani, Michaił Gercensztajn i Władisław Pustowojt wykazali jednak, że fale grawitacyjne przechodzące przez materię wywołają efekt dający się – przynajmniej w teorii – zarejestrować za pomocą tzw. interferometru (zob. ramka).
W międzyczasie rozwijała się...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
krajOBRAZ Wszechświata