Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ciemna energia

Ciemna energia

25.07.2017
Czyta się kilka minut
Jeszcze bardziej zagadkowym składnikiem naszego wszechświata niż ciemna materia jest ciemna energia, która stanowi ponad 2/3 całkowitego bilansu masy-energii.
J

Jej istnienie sugerują m.in. obserwacje przyspieszającej ekspansji wszechświata, za które w 2011 r. przyznana została Nagroda Nobla z fizyki. Aby wytłumaczyć, dlaczego kosmos z dnia na dzień rozszerza się coraz szybciej, 20 lat temu prof. Michael Turner zaproponował istnienie dodatkowej, „rozpychającej” energii, jednolicie wypełniającej całą przestrzeń. Jej gęstość na jednostkę objętości miałaby być ekstremalnie niska i niezauważalna w klasycznych eksperymentach wykonywanych przez nas na Ziemi. Kosmos ma jednak ogromną objętość, co sprawia, że w ogólnym rachunku ciemnej energii jest bardzo dużo i to ona rządzi ewolucją wszechświata. Jej istnienie sugerują również obserwacje rozmieszczenia i mas galaktyk, rozkładu mikrofalowego promieniowania tła oraz wielkoskalowej struktury wszechświata. Niestety nikt obecnie nie potrafi wytłumaczyć, jaką ciemna energia ma naturę, ani wykazać w...

1429

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]