Reklama

Błogosławieństwo nicnierobienia

Błogosławieństwo nicnierobienia

17.07.2006
Czyta się kilka minut
Wydawać by się mogło, że przynajmniej z realizacją tego nakazu Pana Jezusa nie powinieneś mieć żadnego kłopotu. Cóż bowiem prostszego niż wykonać polecenie: "Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i odpocznijcie nieco", które skierował Mistrz do uczniów po ich powrocie z wyprawy ewangelizacyjnej. Wydaje się, że każdy aktywny człowiek z przyjemnością oddali się od ludzi, by zażyć ciszy i spokoju.
O

Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Sam siebie możesz zapytać, czy potrafisz prawdziwie wypoczywać. Być może doświadczyłeś sytuacji, gdy tęskniłeś za wakacjami, za uwolnieniem się od tyranii terminów, by oddać się błogiemu nicnierobieniu. Gdy jednak wreszcie doczekałeś urlopu i mogłeś spędzić czas z dala od swojego miejsca pracy, ogarnęła Cię niecierpliwość i nerwowość: że jednak nie udało się zakończyć wszystkich spraw, że coś zostało i czeka na Ciebie, by dopaść Cię po powrocie do codzienności. Nawet jeśli masz czas wolny, to i tak przypomina Ci się wszystko, co później będziesz musiał zrobić. Czytałem kiedyś wyznania wydawcy, który twierdził, że najlepsze pomysły na książki przyszły mu podczas bezczynności. Obawiam się, że ten człowiek nigdy nie wychodził z pracy.

Są też inne sposoby ucieczki przed nicnierobieniem. Moja znajoma panicznie boi...

2745

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]