Reklama

Bitwa o Arktykę

Bitwa o Arktykę

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Rok temu członków Greenpeace, protestujących na należącej do Gazpromu naftowej platformie Prirazłomnaja w Arktyce, wypuszczono wolno – choć na 15 godzin wstrzymali jej pracę.
P

Protestowali przeciwko temu, że działalność Gazpromu stwarza zagrożenie dla unikatowego środowiska naturalnego Arktyki; ekolodzy nieodmiennie domagają się, by pozostawić Arktykę (podobnie jak Antarktydę) strefą wolną od niebezpiecznych praktyk wydobywczych.
W tym roku, w trakcie analogicznego protestu – który wszelako nie przerwał pracy platformy ani na minutę – trzydziestu aktywistów Greenpeace rosyjska straż graniczna sprawnie zatrzymała. Osadzono ich w areszcie śledczym na dwa miesiące. Wszczęto dochodzenie z paragrafu „piractwo”, mimo że w postępowaniu pokojowo protestujących członków Greenpeace trudno się doszukać zamiaru grabieży czy pozbawienia Gazpromu mienia. Potem jeszcze próbowano „doszyć” ekologom paragraf o nielegalnym posiadaniu narkotyków, jakie podobno znaleziono na należącym do Greenpeace statku „Arctic Sunrise”.
Skąd taka stanowczość? Co się zmieniło...

1842

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]