Reklama

Ładowanie...

Biskupów nie przyjmujemy

20.08.2007
Czyta się kilka minut
Biskup Tadeusz Pieronek zna sporo kawałów o sobie samym. Pierwszą z cyklu rozmów, które złożyły się potem na wspólną książkę "Kościół bez znieczulenia, zacząłem właśnie od dowcipu: "Bóg zszedł z tronu i na moment opuścił niebo. Wtedy na tron wdrapał się bp Pieronek.... Biskup sam dokończył kawał.
P

Po kilku, może kilkunastu miesiącach odwiedziłem chorego biskupa. Z trudem otworzył drzwi do swego mieszkania naprzeciw katedry na Wawelu i powiedział: "Panie Marku, słyszał pan najnowszy kawał o mnie?".

Zasiadł w fotelu, osłabiony i blady, i zaczął, wziąwszy pod uwagę okoliczności spotkania, dość zawadiacko: "No więc umarłem i poszedłem do nieba. W bramie do raju staje św. Piotr i opryskliwie pyta: »Kto tam?«. »Jestem biskup Tadeusz Pieronek i przyszedłem do nieba«. »Biskupów tu nie przyjmujemy«. Trudno, obracam się na pięcie i odchodzę. Ale za chwilę brama lekko się uchyla, św. Piotr wystawia głowę i mówi: »Zaraz, zaraz - jak?«. »Biskup Tadeusz Pieronek«. »A, Pieronek... Właź! Jaki tam z ciebie biskup«".

Złośliwcy od razu ogłoszą jedynie słuszną interpretację. Wiadomo: kapłan polskojęzyczny, zaprzedany zdrajcom ojczyzny, nawet nie ma diecezji. Ale jest i inna...

1788

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]