Reklama

Ładowanie...

Biblia w obrazkach

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Jacobs inspirację czerpie z tekstu. Dlatego jego interpretacja Haendlowskiego oratorium na deskach berlińskiej Staatsoper była jawnie literacka.
U

Uwertura - utrzymana w minorowej tonacji, niemrawo taneczna. Trevor Pinnock prowadzi ją z godnością, majestatycznie, ciężko, lekko ją ożywiając w drugiej części. Linie fugi łagodnie przeplata, a sekwencję współbrzmień przerywa z nieśmiałością. Inaczej wstępne dźwięki "Belshazzara" Haendla widzi René Jacobs. Początek szatkuje, tnie na zadziorne motywy czołowe oraz nienaturalnie przetrzymywane akordy, kładzione miękko, ale w brzmieniu intensywne. Później pędzi na złamanie karku, z Haendlowskiej polifonii czyniąc teren emocjonalnych konfliktów, których bynajmniej nie wieńczą nonszalancko zrywane kadencje...

Różnica kolosalna, bo zasadzona na pryncypiach. Jacobs wszak inspirację czerpie z tekstu. Dlatego jego interpretacja Haendlowskiego oratorium na deskach berlińskiej Staatsoper była jawnie literacka, a na muzycznej dramaturgii cieniem położyły się retoryczne...

5012

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]