Reklama

Biała Róża

Biała Róża

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Sophie Scholl
"

"Nic nie jest mniej godne narodu cywilizowanego, aniżeli bez oporu pozwolić się »rządzić« klice władców nieodpowiedzialnych i poddanych ciemnym instynktom". To zdanie rozpoczyna pierwszą z sześciu ulotek Białej Róży - grupy niemieckich studentów, którzy rzucili wyzwanie nazistowskiej dyktaturze i zapłacili za to cenę najwyższą.

Biała Róża narodziła się w Monachium latem 1942 roku. Autorami pierwszych czterech ulotek, odbitych w niewielkim nakładzie na powielaczu i rozsyłanych pocztą w czerwcu i lipcu '42, byli dwaj studenci medycyny: Hans Scholl i Alexander Schmorell. Siostra Scholla Sophie szybko znalazła się w kręgu wtajemniczonych, domyśliwszy się autorstwa powielonych tekstów.

W końcu lipca Scholl i Schmorell, a także ich przyjaciel z kompanii sanitarnej Willi Graf, wysłani zostali na front wschodni. W październiku wrócili do Monachium i...

5882

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]