Reklama

Ładowanie...

Lekcja

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Jak zająć licealistę historią? Sprowadzić na Wawel syna "generalnego gubernatora". Herr Niklas Frank opowie, jak podczas zabawy w katedrze chował się za nagrobkiem królowej Jadwigi.
Młodzież z Piekar i Waiblingen pod pomnikiem ofiar obozu w Płaszowie; Kraków, 5 lipca 2010 r. / fot. Piotr Guzik / Fotorzepa
N

Niklas Frank, syn Hansa Franka: "Poprosiłem licealistów, by wyobrazili sobie wywózkę swych rodziców do obozu, bo dziś młodzi ludzie mają problem z wyobrażeniem sobie dramatu wojny".

HANS FRANK miał 39 lat, gdy w październiku 1939 r. został "generalnym gubernatorem" okupowanej Polski centralnej. Siedem lat później, 1 października 1946 r., skazany w Norymberdze na śmierć przez powieszenie i stracony.

Monika Hertwig, córka Amona Götha: "Co byście powiedzieli, gdybym nagle wyciągnęła pistolet i zaczęła do was strzelać? Wyobraźcie to sobie: zimno, głód i strach, bo komendant jest zły".

AMON LEOPOLD GÖTH przybył do obozu Płaszowa w lutym 1943 r. Szacuje się, że osobiście zabił 500 więźniów. Schwytany przez Amerykanów, wydany Polsce i skazany na śmierć. Powieszony...

21134

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]