Reklama

Lekcja

Lekcja

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Jak zająć licealistę historią? Sprowadzić na Wawel syna "generalnego gubernatora". Herr Niklas Frank opowie, jak podczas zabawy w katedrze chował się za nagrobkiem królowej Jadwigi.
Młodzież z Piekar i Waiblingen pod pomnikiem ofiar obozu w Płaszowie; Kraków, 5 lipca 2010 r. / fot. Piotr Guzik / Fotorzepa
N

Niklas Frank, syn Hansa Franka: "Poprosiłem licealistów, by wyobrazili sobie wywózkę swych rodziców do obozu, bo dziś młodzi ludzie mają problem z wyobrażeniem sobie dramatu wojny".

HANS FRANK miał 39 lat, gdy w październiku 1939 r. został "generalnym gubernatorem" okupowanej Polski centralnej. Siedem lat później, 1 października 1946 r., skazany w Norymberdze na śmierć przez powieszenie i stracony.

Monika Hertwig, córka Amona Götha: "Co byście powiedzieli, gdybym nagle wyciągnęła pistolet i zaczęła do was strzelać? Wyobraźcie to sobie: zimno, głód i strach, bo komendant jest zły".

AMON LEOPOLD GÖTH przybył do obozu Płaszowa w lutym 1943 r. Szacuje się, że osobiście zabił 500 więźniów. Schwytany przez Amerykanów, wydany Polsce i skazany na śmierć. Powieszony...

21134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]