Reklama

Biała plama

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Nauka historii najnowszej to dziś w polskich szkołach fikcja. Wchodząca w życie reforma podstaw programowych daje jednak nadzieję na zmianę.
Uczniowie VI klasy szkoły podstawowej w Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach tzw. lekcji muzealnej. Warszawa, wrzesień 2008. / fot. Krzysztof Wójcik / Forum
R

Reforma programowa

Wchodząca od nowego roku szkolnego reforma programowa będzie wdrażana stopniowo: w nadchodzącym roku obejmie przedszkola, pierwsze klasy szkół podstawowych i gimnazjów. Wdrażanie zmian w liceach ogólnokształcących i zasadniczych szkołach zawodowych rozpocznie się w roku 2012.

Obok nowych podstaw programowych reforma przyniesie też inne zmiany w funkcjonowaniu szkoły, choćby obowiązek przeprowadzenia - poza zwyczajowym pensum - dodatkowej godziny zajęć z uczniami, "w sposób wychodzący naprzeciw ich indywidualnym potrzebom", oraz bardziej elastyczny plan nauczania (określający minimalną liczbę godzin przeznaczonych na realizację przedmiotu w całym cyklu kształcenia zamiast - jak było do tej pory - określania liczby godzin w tygodniu).

W ramach reformy zacznie również obowiązywać - wprowadzany...

17227

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]