Reklama

Bezpieczny chłód

Bezpieczny chłód

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Ten rok w filmie będzie należał do kinematografii azjatyckich. Na zakończonym właśnie Festiwalu w Berlinie Azjaci zdobyli połowę najważniejszych wyróżnień, w tym Złotego Niedźwiedzia.
Kadr z filmu „Praia do futuro” Fot. Materiały prasowe
D

Drugi ważny w tym roku międzynarodowy festiwal, drugi triumf kinematografii azjatyckich. Po Rotterdamie, gdzie filmy z tego kontynentu zdobyły dwie z trzech najważniejszych nagród, Berlinale poszło za ciosem. Złoty Niedźwiedź dla „Czarnego węgla, cienkiego lodu”, nagrody dla najlepszego aktora, aktorki i operatora – to dalece bardziej oszałamiający sukces azjatyckich kinematografii niż ten z 2007 r., kiedy to Złotego Niedźwiedzia zdobyło niespodziewanie chińskie „Małżeństwo Tui” Wanga Quan’ana. Tym razem werdykt honorujący Azję można było przeczuwać od pierwszych dni festiwalu. Chociażby ze względu na sam układ sił w konkursie – filmy z tego kontynentu były w selekcji wyraźnie obecne.
POCZTÓWKI Z CZASÓW MŁODOŚCI
Liczebną przewagą mogli pochwalić się również gospodarze, których reprezentowały aż cztery filmy (a pięć kolejnych było koprodukcjami z Niemcami...

11174

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]