Reklama

Ładowanie...

Bezdroża

23.02.2003
Czyta się kilka minut
Słuszność mieli ci, którzy twierdzili, że najlepszym lepiszczem sojuszu Europy Zachodniej i Ameryki był przeciwnik w postaci Sowietów. Kiedy wroga zabrano, zaczęły się kłopoty. A teraz nastąpiło pęknięcie wewnętrzne w Pakcie Atlantyckim.
N

Niemcy, Francja i Belgia sprzeciwiają się atakowi na Irak, my znaleźliśmy się w grupie państw Europy Wschodniej i Południowej, które popierają Stany Zjednoczone. Tenor oświadczeń amerykańskich staje się z dnia na dzień coraz sroższy i coraz więcej połajanek sypie się na europejskich sojuszników. Rumsfeld wymyślił podział na starą i nową Europę. Stara Europa, czyli Francja z Niemcami, pragnie wieść prym w NATO i próbuje to osiągnąć za pomocą kroków dosyć brzydkich, na przykład poprzez odmowę pomocy Turcji w defensywnym dozbrojeniu jej granicy z Irakiem.

Swiat jest wzburzony i skotłowany, przypomina sweter szydełkowany przez długie lata, w którym nagle wszystkie wątki się powęźliły. Cokolwiek w tej chwili piszę, może ulec dezaktualizacji, zanim trafi na łamy „Tygodnika”. Rosja w tym zamieszaniu zręcznie manewruje - niegłupi Putin dokonuje rozmaitych sztuk, aby być równocześnie...

8136

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]