Reklama

Bezdroża

Bezdroża

23.02.2003
Czyta się kilka minut
Słuszność mieli ci, którzy twierdzili, że najlepszym lepiszczem sojuszu Europy Zachodniej i Ameryki był przeciwnik w postaci Sowietów. Kiedy wroga zabrano, zaczęły się kłopoty. A teraz nastąpiło pęknięcie wewnętrzne w Pakcie Atlantyckim.
N

Niemcy, Francja i Belgia sprzeciwiają się atakowi na Irak, my znaleźliśmy się w grupie państw Europy Wschodniej i Południowej, które popierają Stany Zjednoczone. Tenor oświadczeń amerykańskich staje się z dnia na dzień coraz sroższy i coraz więcej połajanek sypie się na europejskich sojuszników. Rumsfeld wymyślił podział na starą i nową Europę. Stara Europa, czyli Francja z Niemcami, pragnie wieść prym w NATO i próbuje to osiągnąć za pomocą kroków dosyć brzydkich, na przykład poprzez odmowę pomocy Turcji w defensywnym dozbrojeniu jej granicy z Irakiem.

Swiat jest wzburzony i skotłowany, przypomina sweter szydełkowany przez długie lata, w którym nagle wszystkie wątki się powęźliły. Cokolwiek w tej chwili piszę, może ulec dezaktualizacji, zanim trafi na łamy „Tygodnika”. Rosja w tym zamieszaniu zręcznie manewruje - niegłupi Putin dokonuje rozmaitych sztuk, aby być równocześnie...

8136

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]