Reklama

Bezdomność jak wyzwolenie

Bezdomność jak wyzwolenie

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Pijani, śmierdzący, odziani w stare, długie płaszcze, proszą o drobne pod dworcowymi kasami - taki obrazek starych kloszardów coraz częściej ginie w powiększającym się tłumie młodych bezdomnych. A właściwie pół-bezdomnych: ci dwudziestoparoletni outsiderzy, gdyby chcieli, za kilka godzin byliby w domu. Ale nie chcą.
N

Nieznana jest liczba bezdomnych w Polsce. Co roku ośrodki pomocy społecznej udzielają im około 30 tys. świadczeń, ale większość bezdomnych nie korzysta z nich, i tych trudno policzyć. Według danych organizacji pozarządowych (przekazywanych do ministerstwa gospodarki, pracy i polityki społecznej), bezdomnych może być od stu do dwustu tysięcy. Coraz więcej wśród nich ludzi młodych, dla których bezdomność jest także efektem specyficznego “wyboru". O ile o takim wyborze można mówić w wypadku 17-latki.

Twarze (starej) bezdomności

Bydgoska noclegownia przy dworcu głównym: 82 miejsc dla mężczyzn, 12 dla kobiet i 20 “awaryjnych". Niektórzy mieszkańcy oddają na działalność placówki 20 proc. dochodów z rent socjalnych czy emerytur. Są tacy, którzy nic nie mają. Nikt ich nie wyrzuca. O osiemnastej jest badanie alkomatem. Limit był 0,5...

12886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]