Reklama

Będzie lepiej, czyli gorzej

Będzie lepiej, czyli gorzej

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Od jedenastu miesięcy trwa, przerywana tylko bardzo płytkimi korektami, silna tendencja do umacniania złotego. I na dłuższą metę nie ma się z czego cieszyć.
P

Przez te jedenaście miesięcy kurs względem dolara zmienił się z 2,855 zł do 2,0276 zł (najwyższy poziom od 25 października 1993 r.), czyli wzrósł o 29 proc. Umocnienie względem euro było nieco mniejsze, bo

o 16 proc., tu jednak 4 lipca kurs osiągnął swoje historyczne minimum (poprzednie z 11 czerwca 2001 r. - 3,347 zł), a od tej daty umocnił się jeszcze o dalsze trzynaście groszy.

To największe zmiany od momentu wprowadzenia w Polsce płynnego kursu walutowego. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że aprecjacja złotego, czyli wzrost jego wartości, trwać będzie (choć - miejmy nadzieję - w mniejszym tempie) - dalej.

Te konsekwencje aprecjacji, które już się ujawniły, będą się zatem pogłębiać.

Zwyżka kursu - korzystna czy nie?

Każda odpowiedź na pytanie: "Czy umacnianie się...

8131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]