Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Będzie lepiej, czyli gorzej

Będzie lepiej, czyli gorzej

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Od jedenastu miesięcy trwa, przerywana tylko bardzo płytkimi korektami, silna tendencja do umacniania złotego. I na dłuższą metę nie ma się z czego cieszyć.
P

Przez te jedenaście miesięcy kurs względem dolara zmienił się z 2,855 zł do 2,0276 zł (najwyższy poziom od 25 października 1993 r.), czyli wzrósł o 29 proc. Umocnienie względem euro było nieco mniejsze, bo

o 16 proc., tu jednak 4 lipca kurs osiągnął swoje historyczne minimum (poprzednie z 11 czerwca 2001 r. - 3,347 zł), a od tej daty umocnił się jeszcze o dalsze trzynaście groszy.

To największe zmiany od momentu wprowadzenia w Polsce płynnego kursu walutowego. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że aprecjacja złotego, czyli wzrost jego wartości, trwać będzie (choć - miejmy nadzieję - w mniejszym tempie) - dalej.

Te konsekwencje aprecjacji, które już się ujawniły, będą się zatem pogłębiać.

Zwyżka kursu - korzystna czy nie?

Każda odpowiedź na pytanie: "Czy umacnianie się...

8131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]