Reklama

Ładowanie...

Bat'ko postanawia...

04.09.2005
Czyta się kilka minut
Wybór na prezesa Związku Polaków na Białorusi Józefa Łucznika oznacza, że kontrolę nad organizacją przejmuje KGB. Wszystko, co w ostatnich miesiącach działo się wokół ZPB jest powtórką radzieckiego stylu prowadzenia polityki.
P

Podległe Łukaszence KGB i milicja na każdym kroku łamią prawo, jednocześnie starając się o zachowanie pozorów praworządności. Bat'ko Łukaszenka postanawia, towarzysze wykonują, naród (poza garstką opozycjonistów) się cieszy.

Na zjeździe głosowali ludzie bądź podstawieni przez KGB, bądź przez specsłużby zastraszeni, w większości nie znający polskiego. Zwolennikom Andżeliki Borys - i jej samej (zatrzymana na przesłuchanie) - uniemożliwiono dotarcie na zjazd. “Nieznani sprawcy" pobili kilku działaczy. Związek - choć nie ma celów politycznych - jest dla reżimu zagrożeniem. Kojarzony z katolicyzmem i Zachodem wymyka się spod kontroli aparatu władzy. Bo jak sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się na jego spotkaniach?

Wsparcie dla mniejszości polskiej na Białorusi jest konieczne. Opozycja białoruska apeluje o pomoc do UE. To najlepszy czas, by przejść...

1092

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]