Reklama

Batalia w jeden wieczór

Batalia w jeden wieczór

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Czy komunizm można było obalić szybciej? Czy mógł się bronić dłużej? Spróbujcie sprawdzić sami.
Karty do gry „ZnajZnak – Monte Cassino”, wydanej właśnie przez IPN Fot. Grażyna Makara
D

Dwie niedawne rocznice – 70 lat bitwy pod Monte Cassino i 25 lat wyborów, które zapoczątkowały koniec komunizmu w Polsce – łączy jeden nieoczywisty element. To mianowicie, że każdą z nich może przybliżyć nowa gra planszowa. Pojawia się okazja, aby lepiej poznać to nowe narzędzie w propagowaniu historii. Narzędzie, które wprawdzie dość okrężną ścieżką, ale zajmuje coraz pewniejsze miejsce w kulturze masowej.
Nie tylko książka i obraz
Obie gry bardzo się różnią. Pierwsza z nich to inicjatywa publiczna: Instytut Pamięci Narodowej wydał specjalną wersję swojego wcześniejszego przeboju, „ZnajZnak”, teraz poświęconą Monte Cassino. Z kolei prywatne wydawnictwo Bard wprowadziło na polski rynek cenioną amerykańską grę „1989: Jesień Narodów”.
Co jednak ważniejsze, obie gry swoim charakterem wyznaczają skrajne bieguny szerszego zjawiska, pokazując, że...

8112

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]