Reklama

Nim kości zostaną rzucone

Nim kości zostaną rzucone

14.08.2017
Czyta się kilka minut
W cyfrowym świecie gry planszowe nie tracą na popularności. Są wciąż najlepszym sposobem na przetrwanie wakacyjnej niepogody. Jak powstają i kim są ich autorzy?
Typowe kostki do gry RPG „DungeonsDragons” DIACRITICA / DOMENA PUBLICZNA
Z

Znaleziono je w datowanych na ponad 2,5 tys. lat p.n.e. grobowcach królewskich z Ur w Mezopotamii. Wykonane z drewna szkatułki składające się z 20 kwadratowych pól zdobione są geometrycznymi wzorami. Pionki z masy perłowej przypominają dyski. Oryginalna, sumeryjska nazwa nie jest znana, zasad również możemy się tylko domyślać. Naukowcy przypuszczają, że przeznaczona była dla dwóch graczy, z których każdy dysponował siedmioma pionkami. Wygrywał ten, który szybciej przeprowadził je przez planszę. Szkatułki tzw. królewskiej gry z Ur archeologowie znajdują na całym Bliskim Wschodzie – najpewniej była to rozrywka ówczesnych elit. Źródła historyczne nie wspominają jednak, by kiedykolwiek odbył się jakiś ogólnosumeryjski turniej, choć przecież nie można tego wykluczyć.

Pięć tysięcy lat później

W świecie gier analogowych trudno chyba o bardziej zgrany frazes niż ten o „...

18800

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]