Nim kości zostaną rzucone
Nim kości zostaną rzucone

Znaleziono je w datowanych na ponad 2,5 tys. lat p.n.e. grobowcach królewskich z Ur w Mezopotamii. Wykonane z drewna szkatułki składające się z 20 kwadratowych pól zdobione są geometrycznymi wzorami. Pionki z masy perłowej przypominają dyski. Oryginalna, sumeryjska nazwa nie jest znana, zasad również możemy się tylko domyślać. Naukowcy przypuszczają, że przeznaczona była dla dwóch graczy, z których każdy dysponował siedmioma pionkami. Wygrywał ten, który szybciej przeprowadził je przez planszę. Szkatułki tzw. królewskiej gry z Ur archeologowie znajdują na całym Bliskim Wschodzie – najpewniej była to rozrywka ówczesnych elit. Źródła historyczne nie wspominają jednak, by kiedykolwiek odbył się jakiś ogólnosumeryjski turniej, choć przecież nie można tego wykluczyć.
Pięć tysięcy lat później
W świecie gier analogowych trudno chyba o bardziej zgrany frazes niż ten o „...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]