Reklama

Basia

Basia

25.01.2004
Czyta się kilka minut
12 stycznia w Warszawie tragicznie zginęła Barbara N. Łopieńska. Basia. Pisać, że była znakomitym dziennikarzem, wytrawną reporterką, najlepszą, moim zdaniem, autorką wywiadów, można w nieskończoność. Jej miejsce w historii polskiego dziennikarstwa już od dawna było mocne i zagwarantowane. Tu jej śmierć niczego nie zmienia, poza jedną rzeczą, że już nigdy nie przeprowadzi nas przez tajemnice niczyjej duszy, nie pokaże żadnego kawałka Polski, że to już koniec tego rozdziału.
-

---ramka 321460|prawo|1---Basia była wspaniałą osobą, cudowną kobietą, elegancką, szlachetną, uczciwą i skromną. W swoich tekstach nigdy nie zostawiała żadnych własnych śladów. Pisała tak, by każde słowo służyło sprawie, którą się zajmowała, człowiekowi, którego opisywała. Nie była gwiazdą mediów. Konsekwentnie i stanowczo odmawiała występów w telewizji czy radiu. Mówiła, że tego nienawidzi, że jej żywiołem jest słowo pisane, a nie twarz czy głos. Każda inna forma niż dziennikarstwo pisane była chyba dla niej zbyt natrętną próbą narzucania się odbiorcy.

Basię poznałem na początku lat 80., kiedy redakcja “Res Publiki" zapraszała studentów kierunków humanistycznych na spotkania z wybitnymi autorami. W czasie tych spotkań, jedyny raz w życiu, miałem okazję spotkać Konstantego Puzynę. Basia, bodaj razem z Tomaszem Jastrunem, miała opowiedzieć o reportażu. To nie...

4971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]