Reklama

Ładowanie...

Banki: za sprytne, by upaść

25.03.2023
Czyta się kilka minut
Burza, jaka zebrała się nad amerykańskimi bankami i zatopiła szwajcarski Credit Suisse, na razie omija Polskę. Jednego nasi bankowcy nie unikną. Kryzysu zaufania.
Emeryt protestuje przed centralą Credit Suisse. Zurych, 20 marca 2023 r. / FABRICE COFFRINI / AFP / EAST NEWS
W

Witajcie w świecie, w którym prawie wszystko jest możliwe. Gdzie menedżer wysokiego szczebla umoczony w jeden z najbardziej spektakularnych upadków w dziejach branży, bankructwo Lehman Brothers, spokojnie kontynuuje karierę w innym banku – aż do jego upadku. W świecie, w którym prywatyzuje się zyski, podkreślając, że prowadzi się biznes jak każdy inny, jednocześnie uspołeczniając straty – kiedy tylko powinie się noga. Gdzie w obliczu bankructwa można wziąć miliardy dolarów pomocy publicznej i od razu wypłacić sobie z tych pieniędzy sowite premie. Gdzie podsuwa się klientom wadliwie skonstruowane umowy kredytowe i jednocześnie żąda od państwa obrony przed sądowo potwierdzonymi roszczeniami pokrzywdzonych. W branży, która niezrealizowane zyski nazywa stratami i która obracając rocznie setkami miliardów złotych, jest rzekomo podatna na wstrząsy jak dziecięca układanka z klocków.

...

15656

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]