Reklama

Ładowanie...

Awantura w raju

25.02.2018
Czyta się kilka minut
Na Malediwach, republice tysiąca rajskich wysepek ukochanych przez bogatych turystów, doszło do politycznego kryzysu, grożącego wciągnięciem dwóch światowych potęg, Indii i Chin.
Prezydent Malediwów Yameen Abdul Gayoom w otoczeniu ochroniarzy, Male, 3 lutego 2018 r. / Fot. Mohamed Sharuhaan / AP Photo / East News
Prezydent Malediwów Yameen Abdul Gayoom w otoczeniu ochroniarzy, Male, 3 lutego 2018 r. / Fot. Mohamed Sharuhaan / AP Photo / East News
A

Awantura wybuchła w pierwszych dniach lutego, gdy malediwski Sąd Najwyższy niespodziewanie unieważnił wyroki więzienia, wydane wcześniej na przywódców miejscowej opozycji. Sąd uznał, że wydano je z pobudek politycznych, wobec czego opozycyjnych działaczy należy niezwłocznie wypuścić na wolność. Dodatkowo, Sąd Najwyższy unieważnił wcześniejszy wyrok, odbierający mandaty poselskie 12 politykom rządzącej partii, którzy postanowili przejść do obozu opozycji.

Orzeczenia Sądu Najwyższego spadły na Malediwy jak grom z jasnego nieba. Oznaczały, że w listopadowych wyborach prezydenckich panujący od 2013 r. szef państwa Abdullah Yameen Abdul Gayoom mógłby mieć poważnych rywali, a już teraz, po przywróceniu posłów-dezerterów, rządząca partia straci większość w parlamencie, który – oskarżywszy prezydenta o dyktatorskie zapędy – mógłby zacząć procedurę odsuwania go z urzędu.

...

12079

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]