Reklama

Awantura w raju

Awantura w raju

25.02.2018
Czyta się kilka minut
Na Malediwach, republice tysiąca rajskich wysepek ukochanych przez bogatych turystów, doszło do politycznego kryzysu, grożącego wciągnięciem dwóch światowych potęg, Indii i Chin.
Prezydent Malediwów Yameen Abdul Gayoom w otoczeniu ochroniarzy, Male, 3 lutego 2018 r. / Fot. Mohamed Sharuhaan / AP Photo / East News
Prezydent Malediwów Yameen Abdul Gayoom w otoczeniu ochroniarzy, Male, 3 lutego 2018 r. / Fot. Mohamed Sharuhaan / AP Photo / East News
A

Awantura wybuchła w pierwszych dniach lutego, gdy malediwski Sąd Najwyższy niespodziewanie unieważnił wyroki więzienia, wydane wcześniej na przywódców miejscowej opozycji. Sąd uznał, że wydano je z pobudek politycznych, wobec czego opozycyjnych działaczy należy niezwłocznie wypuścić na wolność. Dodatkowo, Sąd Najwyższy unieważnił wcześniejszy wyrok, odbierający mandaty poselskie 12 politykom rządzącej partii, którzy postanowili przejść do obozu opozycji.

Orzeczenia Sądu Najwyższego spadły na Malediwy jak grom z jasnego nieba. Oznaczały, że w listopadowych wyborach prezydenckich panujący od 2013 r. szef państwa Abdullah Yameen Abdul Gayoom mógłby mieć poważnych rywali, a już teraz, po przywróceniu posłów-dezerterów, rządząca partia straci większość w parlamencie, który – oskarżywszy prezydenta o dyktatorskie zapędy – mógłby zacząć procedurę odsuwania go z urzędu.

...

12079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]