Reklama

Arvo Pärt „Da Pacem"

Arvo Pärt „Da Pacem"

29.01.2007
Czyta się kilka minut
W

Wyrażająca się w najszlachetniejszej prostocie głębia muzyki Arvo Pärta nie jest łatwa do interpretacji. Nie wystarczy śpiewać bez wibracji, by była anielska, nie wystarczy śpiewać naturalnie, by religijne misterium dźwiękowych eufonii zadziałało. Pärtowskie harmonie muszą być kryształowe, ale to jeszcze za mało; trzeba wejść w duchową przestrzeń tej muzyki, raz iskrzącej od dysonansów, raz zaskakującej strzelistością jasnych punktów, oktaw, wysokich rejestrów.

"Arbos" i "Pasja Janowa" w wykonaniu The Hilliard Ensemble, pierwsze płyty z muzyką Arvo Pärta, prawie 20 lat po ich premierze pozostają niedoścignionym wzorcem interpretacji muzyki estońskiego mistyka. Spokój, medytacyjność, kryształowość i jasność tych nieprawdopodobnie "skomplikowanych" nut w nagraniach Hilliardów po prostu zniewala. Wydawało się, że żaden zespół nie pokona tak wysoko postawionej...

1570

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]