Reklama

Arcybiskup z pamięci wyparty

Arcybiskup z pamięci wyparty

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Są w naszej historii postacie "niewygodne". Jak metropolita Andrzej Szeptycki, polski arystokrata, wnuk Aleksandra Fredry, który wybrał ukraińskość.
F

Filmowy portret Szeptyckiego "Niewygodny" w reż. Grzegorza Linkowskiego tym wyborem się nie zajmuje. Metropolitę widzimy w ostatniej fazie życia w latach II wojny światowej, gdy podejmuje dramatyczne decyzje, jak ta o masowej akcji ratowania Żydów - przede wszystkim ukrywając dzieci w klasztorach unickich.

Jednym z narratorów (niepodpisanym) jest Kurt I. Lewin, uratowany przez metropolitę syn reformowanego rabina Lwowa. W czekającej 60 lat na opublikowanie po polsku książce "Przeżyłem. Saga Świętego Jura spisana w roku 1946" (Zeszyty Literackie, 2006) pisał: "Rano poszedłem do pałacu arcybiskupa... Wszedłem do wielkiego pokoju, wypełnionego od podłogi po sufit książkami. W kącie przy biurku siedział, półleżąc, w fotelu na kółkach, sędziwy starzec. Musiał być olbrzymiego wzrostu, co było widoczne mimo siedzącej pozycji. Sparaliżowane nogi przykrywał pled....

4179

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]