Reklama

Ładowanie...

Antylopy i Lud Tęczy

w cyklu Strona świata
05.11.2019
Czyta się kilka minut
Drużyna Południowej Afryki znów wygrała Puchar Świata w rugby, dyscyplinie sportu, która jak żadna inna w tym kraju nabrała politycznego znaczenia, a mecze niezmiennie prowadzą do rozliczeń z przeszłością.
Rugbyści Południowej Afryki z Pucharem Świata (trofeum w rękach kapitana drużyny, Siyi Kolisiego), Jokohama, 2 listopada 2019 r. / Fot. Yomiuri Shimbun / Associated Press / East News
W

W finałowym meczu rozgrywanego w Japonii turnieju rugbyści z Południowej Afryki nie dali szans Anglikom. Gracze z Albionu w półfinale (okrzykniętym później najlepszym w całej historii rugby) pokonali drużynę Nowej Zelandii, broniącej tytułu najlepszej na świecie. Ale w finale ich polot i szybkość nie wystarczyły, by zrównoważyć siłę i wytrwałość „springboków” (niewielka antylopa od lat pozostaje herbem południowoafrykańskiej drużyny). Wygrywając w Japonii, Południowa Afryka zdobyła Puchar Świata po raz trzeci. Taką liczbą zwycięstw może pochwalić się tylko Nowa Zelandia, jedyna drużyna, którą w Południowej Afryce uważają za równie dobrą.

Po finałowym zwycięstwie w Johannesburgu, Pretorii, Durbanie, Port Elizabeth i Kapsztadzie zapanowała euforia. Pod ogromnymi ekranami ustawionymi na placach, ulicach, stadionach i w barach tysiące ludzi, białych i czarnoskórych, trąbiąc na...

13983

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]