Reklama

Antyk - ciąg dalszy nastąpił

Antyk - ciąg dalszy nastąpił

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Tuż po opublikowaniu w TP tekstu o odmowie ścigania przez prokuraturę (podtrzymanej przez sąd) antysemickich publikacji kolportowanych w księgarni mieszczącej się w podziemiach stołecznego kościoła Wszystkich Świętych (Księgarnia Antyk - ciąg dalszy nie nastąpił, TP 47/03), Żydowska Gmina Wyznaniowa w Warszawie ogłosiła, że nie wyklucza skargi do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na tę prawomocną już decyzję wymiaru sprawiedliwości III RP. Niedługo potem Prokurator Krajowy Karol Napierski oznajmił, że nie wyklucza wznowienia umorzonego już śledztwa. “Zwróciłem się do szefa biura postępowań przygotowawczych ministerstwa sprawiedliwości, by przedstawił mi akta do analizy" - powiedział Napierski. Wyjaśnił, że sprawa może być podjęta, jeśli w wyniku analizy okaże się, że prokuratura pominęła ważne dowody lub niewłaściwie oceniła zebrany materiał.
C

Cieszy, że nadrzędny prokurator chce sprawdzić jakość pracy podwładnych. Ale zapytany przez PAP, czy uzasadnienie umorzenia prokuratury śledztwa w tej sprawie było właściwe, Napierski odparł, że jest ono indywidualną sprawą prokuratora, dokonującego oceny zebranych dowodów.

Tymczasem o ile materia prawna tej sprawy może być przedmiotem jurydycznej dyskusji, to przedstawione przez prokuratorów (i poparte przez sąd) uzasadnienie zdumiewa. Umarzając śledztwo “z powodu braku ustawowych znamion czynu zabronionego", powołali się oni na fakt, że właściciel księgarni, autorzy i wydawcy książek chcieli zaspokoić “popyt na rynku", “ułatwić Polakom poznanie prawdy historycznej" i “przyczynić się do pojednania narodów". Równocześnie prokuratorzy zanegowali opinię biegłego. Przyznali wprawdzie, że w książkach obecne są “hasła walki, przeciwstawienia się osobom...

1386

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]