Reklama

Anna Csillag

Anna Csillag

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Same pozory na tym zdjęciu. I prostota, wszystko jak od linijki wykreślone. Rygorowi nie poddają się tylko włosy ponad miarę, ręka z lusterkiem i smugi światła.
/fot. z kolekcji Wojciecha Nowickiego
I

I Annie Csillag rosły, rosły włosy

Czesław Miłosz, "Traktat poetycki"

Z gładkiej, równomiernie sepiowej powierzchni zdjęcia w pierwszej chwili przebijają się jedynie plamy światła, u dołu. Widać, że dzień był słoneczny, plamy słońca do białego wypalają kartkę papieru. A to, co widać potem, sprowadza się do paru słów: we wnętrzu, którego wielkości trudno się domyślać, na tle mieszczańskiej szafy stoi młoda kobieta i przegląda się w lusterku.

Kompozycja najprostsza z możliwych, bo wszystko na tym zdjęciu jest pionowe: pionowy kadr, boki i płyciny szafy biegnące z góry do dołu, brzegi zdjęcia tworzące ciemne linie po bokach; a także ciemny kształt po lewej stronie, nieco pochylony, może futerał jakiegoś instrumentu? I nawet ona, kobieta, poddaje się kompozycji, bo ustawiona centralnie, stoi z głową lekko pochyloną, żeby lepiej...

7830

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]