Reklama

Anna Csillag

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Same pozory na tym zdjęciu. I prostota, wszystko jak od linijki wykreślone. Rygorowi nie poddają się tylko włosy ponad miarę, ręka z lusterkiem i smugi światła.
/fot. z kolekcji Wojciecha Nowickiego
I

I Annie Csillag rosły, rosły włosy

Czesław Miłosz, "Traktat poetycki"

Z gładkiej, równomiernie sepiowej powierzchni zdjęcia w pierwszej chwili przebijają się jedynie plamy światła, u dołu. Widać, że dzień był słoneczny, plamy słońca do białego wypalają kartkę papieru. A to, co widać potem, sprowadza się do paru słów: we wnętrzu, którego wielkości trudno się domyślać, na tle mieszczańskiej szafy stoi młoda kobieta i przegląda się w lusterku.

Kompozycja najprostsza z możliwych, bo wszystko na tym zdjęciu jest pionowe: pionowy kadr, boki i płyciny szafy biegnące z góry do dołu, brzegi zdjęcia tworzące ciemne linie po bokach; a także ciemny kształt po lewej stronie, nieco pochylony, może futerał jakiegoś instrumentu? I nawet ona, kobieta, poddaje się kompozycji, bo ustawiona centralnie, stoi z głową lekko pochyloną, żeby lepiej...

7830

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]