Reklama

Anna Csillag

Anna Csillag

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Same pozory na tym zdjęciu. I prostota, wszystko jak od linijki wykreślone. Rygorowi nie poddają się tylko włosy ponad miarę, ręka z lusterkiem i smugi światła.
/fot. z kolekcji Wojciecha Nowickiego
I

I Annie Csillag rosły, rosły włosy

Czesław Miłosz, "Traktat poetycki"

Z gładkiej, równomiernie sepiowej powierzchni zdjęcia w pierwszej chwili przebijają się jedynie plamy światła, u dołu. Widać, że dzień był słoneczny, plamy słońca do białego wypalają kartkę papieru. A to, co widać potem, sprowadza się do paru słów: we wnętrzu, którego wielkości trudno się domyślać, na tle mieszczańskiej szafy stoi młoda kobieta i przegląda się w lusterku.

Kompozycja najprostsza z możliwych, bo wszystko na tym zdjęciu jest pionowe: pionowy kadr, boki i płyciny szafy biegnące z góry do dołu, brzegi zdjęcia tworzące ciemne linie po bokach; a także ciemny kształt po lewej stronie, nieco pochylony, może futerał jakiegoś instrumentu? I nawet ona, kobieta, poddaje się kompozycji, bo ustawiona centralnie, stoi z głową lekko pochyloną, żeby lepiej...

7830

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]