Reklama

Ankieta „Tygodnika”: niemieckie wybory a sprawa polska

Ankieta „Tygodnika”: niemieckie wybory a sprawa polska

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy po wyborach w Niemczech i powstaniu nowego rządu należy spodziewać się zmiany w relacjach polsko-niemieckich? Takie pytania zadaliśmy publicystom młodszego pokolenia, specjalizującym się w problematyce polsko-niemieckiej.
P

PIOTR BURAS: Konsens i kontynuacja

Wynik wyborów w Niemczech ma z punktu widzenia Polski marginalne znaczenie. Na przejęcie władzy przez lewicę w 1998 r. patrzono u nas sceptycznie, mając w pamięci dystans SPD do Solidarności w latach 80. i kierując się sentymentem do kanclerza Kohla. W 2002 i w szczególności w 2005 r. to znowu chadecja mogła uchodzić za lepszego sojusznika Polski. Kanclerz Gerhard Schröder (SPD) zrażał dystansem do USA, egoistyczną polityką w UE i zbliżeniem z Rosją Putina.

Dziś, po czterech lat rządów Wielkiej Koalicji, konsens w polityce zagranicznej Niemiec (wyłączając populistyczną Partię Lewicy) jest głębszy niż kiedykolwiek. Krytyczne tony wobec Rosji, słyszalne w CDU jeszcze rok temu po wojnie z Gruzją, ucichły. Kanclerz Merkel osobiście zaangażowała się na rzecz sprzedaży Opla koncernowi Magna, za...

8606

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]