Reklama

Ankieta „Tygodnika”: niemieckie wybory a sprawa polska

Ankieta „Tygodnika”: niemieckie wybory a sprawa polska

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy po wyborach w Niemczech i powstaniu nowego rządu należy spodziewać się zmiany w relacjach polsko-niemieckich? Takie pytania zadaliśmy publicystom młodszego pokolenia, specjalizującym się w problematyce polsko-niemieckiej.
P

PIOTR BURAS: Konsens i kontynuacja

Wynik wyborów w Niemczech ma z punktu widzenia Polski marginalne znaczenie. Na przejęcie władzy przez lewicę w 1998 r. patrzono u nas sceptycznie, mając w pamięci dystans SPD do Solidarności w latach 80. i kierując się sentymentem do kanclerza Kohla. W 2002 i w szczególności w 2005 r. to znowu chadecja mogła uchodzić za lepszego sojusznika Polski. Kanclerz Gerhard Schröder (SPD) zrażał dystansem do USA, egoistyczną polityką w UE i zbliżeniem z Rosją Putina.

Dziś, po czterech lat rządów Wielkiej Koalicji, konsens w polityce zagranicznej Niemiec (wyłączając populistyczną Partię Lewicy) jest głębszy niż kiedykolwiek. Krytyczne tony wobec Rosji, słyszalne w CDU jeszcze rok temu po wojnie z Gruzją, ucichły. Kanclerz Merkel osobiście zaangażowała się na rzecz sprzedaży Opla koncernowi Magna, za...

8606

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]