Reklama

Amerykańskie nostalgie

Amerykańskie nostalgie

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Wystawa "American Dream" dowodzi, że nawet Disney ma znaczenie polityczne. Wie o tym każdy, kto w PRL-u kupował gumę do żucia.
K

Kiedy zaczął się polski sen o Ameryce? W czasach, gdy Polska traciła państwowość, a Kościuszko walczył o wolność Stanów Zjednoczonych? Gdy w styczniu 1918 r. Wilson postulował powstanie niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza, a Hoover organizował transporty humanitarne przez Gdańsk? Pomysłowa, bardzo scenograficzna wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym - otwarta w 90-lecie nawiązania kontaktów państwowych między RP a USA - pokazuje apogeum tego marzenia, przypadające na okres PRL-u. Stany Zjednoczone wydawały się nam wtedy czymś więcej niż ziemią obiecaną - były symbolem i nadzieją wolności. Manifestowało się to bez patosu: częściej przez fascynację kulturą popularną i kiczem, rzadziej przez to, co wysokie bądź alternatywne.

Najpierw wchodzimy więc na słynną Route 66, nazywaną przez Amerykanów "Drogą Matką". W czasie Wielkiego Kryzysu wędrowali...

4158

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]