Reklama

Amerykański sen

03.02.2014
Czyta się kilka minut
Włodek Pawlik został pierwszym polskim jazzmanem wyróżnionym nagrodą Grammy. Na naszych oczach spełnił się jego amerykański sen.
Fot. Joe Klamar / AFP / EAST NEWS
N

Najważniejsi przedstawiciele amerykańskiej branży muzycznej oklaskiwali go, gdy w pierwszym zdaniu podkreślił, że jest „z Polski, z Warszawy”.
Yeah Poland! – słychać było kobiecy głos z widowni. Pianista podniósł wtedy rękę i pokazał zawadiacko język. Chwilę wcześniej Włodzimierz Pawlik tanecznym krokiem wkroczył na scenę Staples Center w Los Angeles, by odebrać nagrodę Grammy, którą wyróżniono jego album „Night in Calisia”.
Pawlik ma w swym dorobku przeszło 20 autorskich płyt. Jest pianistą jazzowym, kompozytorem muzyki filmowej (do filmów m.in. Doroty Kędzierzawskiej, Borysa Lankosza czy Petera Greenawaya), a także wykładowcą na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym.
GENY
Album „Night in Calisia” powstał z okazji 1850. rocznicy powstania Kalisza. Kompozycje napisał Pawlik z myślą o Orkiestrze Filharmonii Kaliskiej, swoim jazzowym...

6207

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]