Reklama

AMERYKA ŁACIŃSKA: Życie ukryte

AMERYKA ŁACIŃSKA: Życie ukryte

18.02.2013
Czyta się kilka minut
To, co w latynoskim Kościele najciekawsze, jest w dużym stopniu tłumione i skrywane.
W

Według „L’Osservatore Romano” papież zdecydował o rezygnacji już w marcu 2012 r., zaraz po powrocie z męczącej pielgrzymki do Ameryki Łacińskiej. Czy któryś z wywodzących się stąd „papabiles” mógłby odmienić oblicze Kościoła? Jest to w końcu region o największym potencjale: 42 proc. katolików mieszka właśnie tutaj.
Jednak miejscowy Kościół jest w głębokim kryzysie. To Kościół zimy, który zdławił swoją wiosnę – teologię wyzwolenia i teologię indiańską. Trudno, aby w jakikolwiek sposób mógł dziś być „Kościołem przyszłości”, jak chcieliby tego wyczekujący zmian obserwatorzy z Europy. Tkwi uśpiony, brak mu pewności siebie, sam wydaje się łaknąć nowego otwarcia. Szeregi jego wiernych topniały ostatnio w zatrważającym tempie. W Brazylii, nadal największym katolickim kraju na świecie, odsetek katolików spadł do 68 proc. W Ameryce Środkowej, gdzie tryumfy święcą Kościoły protestanckie...

3805

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]