Reklama

Ładowanie...

AMERYKA ŁACIŃSKA: Życie ukryte

18.02.2013
Czyta się kilka minut
To, co w latynoskim Kościele najciekawsze, jest w dużym stopniu tłumione i skrywane.
W

Według „L’Osservatore Romano” papież zdecydował o rezygnacji już w marcu 2012 r., zaraz po powrocie z męczącej pielgrzymki do Ameryki Łacińskiej. Czy któryś z wywodzących się stąd „papabiles” mógłby odmienić oblicze Kościoła? Jest to w końcu region o największym potencjale: 42 proc. katolików mieszka właśnie tutaj.
Jednak miejscowy Kościół jest w głębokim kryzysie. To Kościół zimy, który zdławił swoją wiosnę – teologię wyzwolenia i teologię indiańską. Trudno, aby w jakikolwiek sposób mógł dziś być „Kościołem przyszłości”, jak chcieliby tego wyczekujący zmian obserwatorzy z Europy. Tkwi uśpiony, brak mu pewności siebie, sam wydaje się łaknąć nowego otwarcia. Szeregi jego wiernych topniały ostatnio w zatrważającym tempie. W Brazylii, nadal największym katolickim kraju na świecie, odsetek katolików spadł do 68 proc. W Ameryce Środkowej, gdzie tryumfy święcą Kościoły protestanckie...

3805

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]