Reklama

Ładowanie...

Agresja i emocja

31.08.2003
Czyta się kilka minut
1. W pierwszych dniach czerwca w Wiedniu odbyła się pięćdziesiąta edycja Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów organizowanej corocznie przez Międzynarodową Radę Muzyczną przy UNESCO. W tym roku przesłuchano 66 utworów przedstawionych przez publiczne radiofonie 34 krajów. Najwyższą punktację zdobył “Koncert na trąbkę i orkiestrę" polskiej kompozytorki Hanny Kulenty, skomponowany na zamówienie Programu 2 Polskiego Radia, prezentowany w nagraniu holenderskiego trębacza Marco Blaauwa i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Ronalda Zollmana.
T

To nie jedyny międzynarodowy sukces polskiego kompozytora w ostatnich latach. Wystarczy wspomnieć nazwisko Pawła Mykietyna: w 1995 roku jego “3 for 13" dla 13 wykonawców, napisane na zamówienie Programu 2 Polskiego Radia, otrzymało pierwszą nagrodę paryskiej Trybuny w kategorii twórczości młodych kompozytorów; rok później “Epifora" zdobyła pierwszą lokatę w kategorii utworów młodych kompozytorów na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Amsterdamie.

2. Hanna Kulenty urodziła w 1961 roku w Białymstoku. Studiowała kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej (1981-85) oraz u Louisa Andriessena w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze. Od debiutu w 1986 roku na Warszawskiej Jesieni jej muzyka pojawiała się podczas festiwalu jeszcze trzynastokrotnie. Kulenty komponuje głównie na zamówienie orkiestr...

15454

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]