Reklama

Absurdolex TVN

Absurdolex TVN

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Konia z rzędem temu, kto jest w stanie dociec, jaką logikę przyjął PiS w konflikcie z TVN.
P

Podporządkowana władzy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jedną ręką podpisała w końcu przedłużenie koncesji dla TVN24, ale drugą wysmażyła uchwałę, w której deprecjonuje własną decyzję. Wzywa w niej bowiem stację do usunięcia naruszeń ustawy i zapowiada wystąpienie do najwyższych władz, by te poprzez Trybunał Konstytucyjny sprawdziły zgodność obecnych przepisów z konstytucją. Dziś jest tak, że ustawa w zasadzie zakazuje przyznawania koncesji podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wystarczy jednak zarejestrować spółkę-córkę na terenie Europy i poprzez nią można uzyskać koncesję. Tak uczynił należący do Amerykanów TVN, zakładając firmę na lotnisku w Amsterdamie. KRRiT chce, by powstały przepisy zabraniające takich manewrów.

Kłopot w tym, że rada zachowuje się tak, jakby nie zdawała sobie sprawy, że w parlamencie prowadzone są prace nad specustawą, która zajmuje się dokładnie tymi kwestiami. Trudno uwierzyć w tę niewiedzę. Należy raczej podejrzewać, że Jarosław Kaczyński zwątpił, iż po odrzuceniu projektu „lex TVN” w Senacie uzbiera bezwzględną większość w Sejmie. Tym bardziej że prezydent Andrzej Duda wyraźnie zasugerował, że i tak ustawy nie podpisze, bo nie w smak mu konflikt z USA.

Być może więc lider PiS uznał, że nie da dziś rady TVN-owi, ale będzie go miesiącami straszył (np. Trybunałem) i utrzymywał w niepewności co do przedłużenia koncesji naziemnym kanałom: TVN, TVN7 i TTV. To one przynoszą miliony z reklam i to one utrzymują informacyjny kanał TVN24. Kaczyński będzie więc nękał właścicieli koncernu, licząc, że w końcu się zmęczą i sprzedadzą swój interes komuś, kto postawi tylko na rozrywkę i nie będzie chciał angażować się w politykę. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jako reporter rozpoczynał pracę w dzienniku toruńskim „Nowości”, pracował następnie w „Czasie Krakowskim”, „Super Expressie”, czasopiśmie „Newsweek Polska”, telewizji TVN. W lutym 2012...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]