Reklama

A to nieprawda

A to nieprawda

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Nasz krąg cywilizacyjny ogarniają coraz częściej konwulsje sprzeciwu wobec niepożądanych przybyszów. Po co nam oni? Wtedy woła się o ograniczenia wizowe i zakazy wjazdu, na granicach się ustawia zapory, a statki przeładowane uciekinierami odsyła się z powrotem na morze. W każdym kraju z osobna powstaje zjawisko ludzi zbędnych: podobno nadmiaru, z którym nie wiadomo, co robić. Nie wiedzą nie tylko sternicy krajów i fachowcy od socjologii: sami zbędni nie widzą nieraz, ku czemu mieliby wstawać co rano. Trudno o coś bardziej smutnego. Ludzie niepotrzebni?.
A

A to nieprawda. Wystarczy popatrzeć od innej strony na tę samą rzeczywistość, by usłyszeć - także w sobie samym - pytanie-alarm: “ale kto ma to zrobić?". Jak znaleźć ludzką obecność i pomoc tam, gdzie potrzebna jest ponad wszelką wątpliwość? Przy samotnych dzieciach, którym nie ma kto nawet odpowiadać na pytania, i samotnych ludziach żyjących tak długo, że osierocili ich nie tylko rówieśnicy ale nawet własne dzieci? Przy niepełnosprawnych, których obsługa wymaga trudu kilku osób sprawnych, i to miesiącami i latami - co dzień! - i przy pogubionych psychicznie, których monologi odstręczają kolejnych cierpliwych, a którzy w samotności zginą prędzej czy później? A nawet w biurach oferujących pomoc, ale tylko parę razy w tygodniu po parę godzin, bo nie ma kto dyżurować częściej, a już nie do pomyślenia jest, by ten sam dyżurny przedłużał pracę dlatego po prostu, że tym razem była...

2018

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]