Reklama

Ładowanie...

9.99

15.03.2013
Czyta się kilka minut
Bohaterowie „Krzyżaków” Sienkiewicza mówili po góralsku...
P

Pisarz widać podzielał opinię swoich współczesnych, że Górale są etnicznie najczystszymi Polakami. W swojej gwarze i kulturze przechowali coś w rodzaju prapolskości w stanie nienaruszonym. To, że przynajmniej częściowo są potomkami wędrownych pasterzy z Bałkanów, z Karpat rumuńskich, nikomu nie przeszkadzało. Niewykluczone, że ta wiedza była wówczas szerszemu ogółowi niedostępna. O samych Góralach nawet nie wspominając. Wprawdzie te wszystkie „kierdle”, „żentyce”, „puciory” i „redyki” pochodziły raczej z rumuńskiego czy może nawet wołoskiego, ale nikt o tym głośno nie wspominał. Spróbujcie zresztą powiedzieć Góralowi, że jest Rumunem...
Sami Górale – plemię przecież wysoce przedsiębiorcze i nie w ciemię bite – natychmiast odpowiedzieli na owo mitologiczne zapotrzebowanie. Stali się w dwójnasób góralscy, arcypolscy, i dodając sobie malowniczości, by jak najlepiej wypaść w oczach...

4585

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]