Reklama

500 plus do zmiany?

500 plus do zmiany?

10.12.2018
Czyta się kilka minut
Korekt we flagowym projekcie PiS nie wyklucza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
J

Już w 2019 r. rząd ma rozważyć podniesienie progu dochodowego uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko. Wszystko dlatego, że coraz więcej dzieci wypada z programu 500 plus na skutek wzrostu zarobków. „Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być podniesione” – powiedziała w zeszłym tygodniu Rafalska.

Opozycja idzie w odwrotnym kierunku. „Będziemy chcieli zająć się problemem pod tytułem »czy się stoi czy się leży, 500 plus się należy«” – taką wypowiedź posła PO Jana Grabca przytoczył „Super Express” (polityk oskarżył gazetę o manipulację). O manipulacji nie mogło być mowy w przypadku Ryszarda Petru. Uważa on, że świadczenie nie powinno przysługiwać osobom zamożnym, a także tym, którzy nie pracują.

Choć większość Polaków pozytywnie ocenia 500 plus, to najnowszy sondaż SW Research dla rp.pl pokazuje też poparcie dla zmian. Ponad 60 proc. pytanych uważa, że powinno się ograniczyć prawo do wypłat tym, którzy nie pracują, mimo że mają taką możliwość. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]