10 - 17 października 2011

Watykan l Polska l Świat

18.10.2011

Czyta się kilka minut

Ogłosiłem Rok Wiary, aby przypomnieć nauczanie Soboru Watykańskiego II i aby łatwiej było prowadzić dzieło nowej ewangelizacji - powiedział Benedykt XVI przed modlitwą Anioł Pański 16 października w Watykanie. Rok Wiary rozpocznie się 11 października 2012 r., w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a zakończy się 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Wkrótce Watykan opublikuje list apostolski o wytycznych Roku. Benedykt XVI wcześniej tego dnia wygłosił w Bazylice św. Piotra homilię na zakończenie międzynarodowego spotkania poświęconego nowej ewangelizacji: "Teologia historii jest ważnym aspektem nowej ewangelizacji, gdyż ludzie naszych czasów po nieszczęsnym okresie imperiów totalitarnych XX wieku potrzebują odnalezienia kompleksowego spojrzenia na świat i czas, spojrzenia prawdziwie wolnego i pokojowego, takiego, jakie w swoich dokumentach pozostawił nam II Sobór Watykański". Dwudniowym obradom przewodniczył szef dykasterii ds. nowej ewangelizacji abp Rino Fisichella, który stwierdził, że "przejście od »misji do ludu« (ad gentes) do »ludu w misji« winno być rozumiane jako zmiana perspektywy, będącej dźwignią nowej ewangelizacji".

Polski episkopat powołał zespół ds. nowej ewangelizacji, któremu przewodniczy krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś. Na 356. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 14-15 października w Przemyślu wybrano też - na miejsce abp. Stanisława Budzika, który został metropolitą lubelskim - nowego sekretarza generalnego KEP, którym został bp Wojciech Polak, 46-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, członek Rady Stałej KEP (jego z kolei zastąpi bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy tarnowski). Przewodniczącym Komisji ds. Misji został Jerzy Mazur, biskup ełcki, który zastąpił po dwóch kadencjach bp. Wiktora Skworca. Na zebraniu biskupi dyskutowali o bieżących kwestiach, m.in. przyjęli projekt deklaracji na temat małżeństw mieszanych: małżonkowie pozostają członkami własnych Kościołów, ale muszą wspólnie zdecydować, w której tradycji kościelnej wychowają dzieci. Dokument zostanie przedstawiony do aprobaty Stolicy Apostolskiej. Komisja Nauki Wiary Episkopatu, której przewodniczy biskup opolski Andrzej Czaja, dokona analizy ruchów intronizacyjnych Chrystusa Króla w dialogu z ich przedstawicielami. Biskupi przyjęli formułę obrzędu pogrzebu związanego z kremacją ciała ludzkiego: "Należy preferować pogrzeb, kiedy jest ciało, ale zgadzamy się na kremację" - wyjaśnił bp Adam Bałabuch, przewodniczący komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Rozmawiano też o wynikach wyborów i emocjach politycznych. W komunikacie biskupi "wyrażają ubolewanie, że ponad połowa Polaków nie wzięła udziału w głosowaniu", a "episkopat zwraca uwagę na zauważalny wzrost tendencji do usuwania religii z przestrzeni publicznej. Biskupi wzywają do przeciwstawiania się tego rodzaju naciskom, które są niezgodne z Konstytucją". Zapowiedź usunięcia krzyża z sali plenarnej Sejmu skomentował przewodniczacy KEP abp Józef Michalik: "Krzyż jest niewygodny, bo Zbawiciel umiera i mówi: przebacz wrogowi. Dlatego, kto walczy z krzyżem, chce zabić wroga - nie przebaczyć mu. Kto chce usunąć krzyż z przestrzeni publicznej w Polsce, ten chce wprowadzać własną ideologię nienawiści i swoją rację za wszelką cenę postawić na tym miejscu". Metropolita przemyski podczas Mszy na zakończenie obrad świętował przypadające w tym dniu 25-lecie swoich święceń biskupich.

Podczas zamieszek w Rzymie, do jakich doszło podczas antykryzysowej demonstracji, tzw. "marszu oburzonych", wandale atakowali policję, niszczyli budynki i podpalali samochody. Wdarli się także na teren parafii św. Marcelina i Piotra przy Via Labicana i zdewastowali pomieszczenia kościelne. Połamano krzyż i potłuczono figurę Matki Bożej. Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Agostino Vallini ostro potępił profanację, poparł go burmistrz.

Kościół od-nowa to temat październikowego numeru miesięcznika "Więź" (wśród autorów m.in. Zbigniew Nosowski, ks. Andrzej Draguła, bp Grzegorz Ryś). S. Barbara Chyrowicz zauważa w nim, że "Kościół skutecznie zmieniali nie sfrustrowani apostaci, lecz ci, którzy nie lekceważyli utartych dróg, ale jednocześnie wskazywali, że są inne, że nie trzeba się obawiać inności, bo do Boga wiedzie bardzo wiele dróg, także wewnątrz Kościoła".

Na podst. KAI, innych agencji i mediów, informacji własnych

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2011