Reklama

Żydzi z mojej parafii

Żydzi z mojej parafii

23.01.2012
Czyta się kilka minut
Jasne, zdarzy się ktoś, kto powie, że mam więcej wspólnego z Żydami niż z biskupami – mówi ks. Wojciech Lemański, proboszcz z podwarszawskiej Jasienicy.
J

Jasienica jest nieduża, siedemset domów. Stacja tuż przed Tłuszczem na trasie z Warszawy w kierunku Treblinki.

Kościół znajduję bez trudu. Współczesny, z wysoką ażurową dzwonnicą, nieładną, ale widoczną z daleka. W kościele wciąż stoi żłóbek, a w nim, koło Dzieciątka... toczak – żydowski nagrobek przerobiony na koło szlifierskie, i fragment innej macewy.

Proboszczem jest ks. Wojciech Lemański. Skąd mu się wzięli ci Żydzi? Obsesja, pomyśli niejeden. – Najpierw było takie może mistyczne przeżycie, związane ze słowami „Magnificat”: „Ujął się za swoim sługą Izraelem” – tłumaczy. – Nie wiedziałem, dlaczego akurat te słowa tak mnie poruszają. Więc szukałem w swoim życiu czegoś, co się z tym wiąże.

Wtedy ks. Lemański był proboszczem w Świrze na Białorusi. Odnalazł fundamenty synagogi, słuchał, co ludzie mówili o Żydach, spacerował po żydowskim cmentarzu. Nie był pewien...

15631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]