Reklama

Znak zbawienia

Znak zbawienia

14.09.2003
Czyta się kilka minut
Święto Podwyższenia Krzyża ustanowiono na pamiątkę wydarzeń związanych z losami Krzyża, na którym został umęczony Jezus Chrystus. Otóż, jak podaje Kronika Aleksandryjska, cesarzowa Helena w dniu 14 września 320 roku odkryła w Jerozolimie trzy krzyże. Związane z tym odkryciem cudowne znaki, przede wszystkim wskrzeszenie umarłego, pozwoliły bezbłędnie rozpoznać Krzyż Chrystusa.
-

---ramka 314299|prawo|1---Od tego czasu krzyż stał się ostatecznie znakiem rozpoznawczym chrześcijaństwa, a kult jego relikwii rozwijał się szybko w całym Kościele. Jednocześnie rozwijała się sztuka przedstawiania krzyża. Jednak odnalezienie Krzyża Chrystusa wyznaczyło właściwe jedynie datę święta, gdyż obchodząc Podwyższenie Krzyża nie kładziemy nacisku na wspominanie tamtych historycznych wydarzeń. Wsłuchujemy się przede wszystkim w słowa Pisma, przedstawiające najpierw wywyższenie węża na pustyni. Każdy, kto na niego spojrzał, został ocalony od jadu węży. Ten wąż jest zapowiedzią prawdziwego zbawienia. Mówi o tym Jezus w rozmowie z Nikodemem: Zbawienie dokona się przez wywyższenie Syna człowieczego.

Słowo “Krzyż" weszło do naszego języka jako synonim cierpienia, ale nie każdego, tylko tego, które jest przyjmowane w duchu wiary. A więc krzyż utożsamił się...

1923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]